
Zásadní proměnu pro energetický trh přináší novela energetického zákona známá jako Lex OZE II, která od srpna umožní sdílení energie. Komunitní energetice a energetickým řešením pro města i firmy se věnuje vedoucí advokátka a partnerka ve Frank Bold Advokáti Anna Francová spolu se svým týmem. V rozhovoru přibližuje, co domácnostem, obcím i firmám nová legislativa přináší a co hýbe světem energetiky.
Vnímáme, že téma rezonuje mezi různými skupinami lidí. Zajímá se o ně prakticky každý, ať už jako člověk, podnikatel nebo samospráva bez ohledu na velikost nebo lokalitu. Přemýšlí nad tím, jak co nejlépe využít vlastní stávající zdroje nebo plánovat a připravovat využití nových, pokud se rozhodnou do nich investovat. Velkým pojítkem jsou finance, cílem je stabilizovat výdaje za elektřinu a buď ušetřit, nebo vydělat, pokud je to možné. Rozmáhají se projekty založené na spolupráci a snaze se dohodnout. Je skvělé vidět, že si účastníci mají co nabídnout a řešení hledají společně.
Novela Lex OZE II vytváří legislativní rámec pro rozvoj komunitní energetiky, což umožní všem včetně domácností nebo obcí a krajů aktivně podpořit vlastní energetickou soběstačnost. K zásadním přínosům patří demokratizace energetických zdrojů a s tím související snížení závislosti na velkých energetických společnostech, a naopak zvýšení úspor za energie ať už díky vlastní výrobě a spotřebě nebo sdílením přebytků s ostatními.
U domácností se často mluvilo o sdílení energie z chaty do bytu, ale mnohem využívanější už v současnosti je sdílení mezi jednotkami v bytovém domě. Efektivní může být sdílení se sousedy na ulici.
Obce i města se chystají využít sdílení vyrobené energie napříč obecními budovami. Tábor, Trojanovice nebo Prosetín zakládají energetická společenství. Jinde využijí institutu aktivního zákazníka. Chystají se i krajské samosprávy jako například Moravskoslezský kraj.
Jde o využití střešních solárních elektráren na krajských budovách jako jsou školy a domovy důchodců. Kraj vlastní přes 1200 budov, z nichž více než polovina je vhodná pro instalaci FVE. Kromě nemocnic a sociálních objektů ale nejsou využívané kontinuálně, a tak nemělo smysl na ně solární panely instalovat. To se samozřejmě mění s příchodem komunitní energetiky, kdy to dává smysl nejen ekologický, ale i ekonomický.
Ano, za obdobných podmínek můžou i firmy využít sdílení napříč svými budovami například v jednom průmyslovém areálu, ale i napříč republikou. Často o spolupráci jednají obce a soukromí investoři s cílem zajistit dlouhodobé dodávky energií.
Samosprávy mohou v oblasti energetických koncepcí přecházet na obnovitelné zdroje energie, zakládat městské energetické společnosti pro správu a rozvoj energetických zdrojů, vytvářet energetická společenství pro sdílení vyrobené energie a spolupracovat s investory na budování energetické infrastruktury. Mohou také využívat dotační příležitosti a plánovat v souladu s evropskou legislativou a nejnovějšími trendy, čímž dosáhnou větší energetické soběstačnosti a udržitelnosti. Vždy je zásadní brát v potaz situaci konkrétního města a je důležité navrhnout řešení na míru jeho potřeb.
PPA jsou smlouvy o dodávce obnovitelné energie mezi výrobcem a odběratelem, které zajišťují stabilní odbyt vyrobené zelené elektřiny a dlouhodobou cenovou stabilitu, protože jsou koncipované jako dlouhodobé. Jejich hlavním přínosem je, že pomáhají optimalizovat využití vyrobené elektřiny, stabilizovat lokální zdroje a jsou klíčové pro financování výstavby obnovitelných zdrojů včetně jejich financování.
Podívej se na naše aktuální příležitosti v jednotlivých týmech.